Announcements Resources


2019 Results


1st Place Local Bee:  Ariana Anderson
Custer County Champion:  Gracie Neth


Classroom Winners:
4th Grade:  Josie Christensen 5th Grade:  Brook Bierman, 6th Grade:  Ella Cool,
7th Grade:  Gracie Neth
8th Grade:  Ariana Anderson

2018 Results2017 Results2016 Results
1st Place Local Bee:  Ella Cool
2nd Place:  Reagan Cool
Champion:
2nd Place:
1st Place Local Bee: Gracie Neth
2nd Place: Anthony Olson

8th Grade: Colbi Smith
7th Grade:  Lance Jones
6th Grade:  Gracie Neth
5th Grade:  Ella Cool
4th Grade:  Jamison Lamphear

8th grade:  Max Werner

7th grade:  Landyn Cole

6th grade:  Colbi Smith

5th grade:  Silas Cool

4th grade:  Gracie Neth

3rd grade:  Ella Cool

2nd grade Oral Spelling Bee:

First: Josiah Coleman

Written First Place: Josiah Coleman

1st grade Oral: Walter Bierman

Written 1st…Elijah Cool

Kindergarten 1st place: Anna Coleman

2015 Results
2014 Results
2013 Results

Champion:  

2nd place:

Students who attended the Broken Bow Meet are in italics.  Alternates are:


 8th grade:
 1st place: Tatum Cool
 2nd place (tie): Cole Gracey
 2nd place (tie): Jarret Buchholz
 4th place: Logan Coleman 

7th grade:
 1st place: Jace Connell
 2nd place: Anthony Olson

6th grade:
 1st place: Jadeyn Bubak
 2nd place: Landyn Cole
 3rd place: Sam Cool
 4th place: Drew Vickers

5th grade:
 1st place: Reagan Cool
 2nd place: Colbi Smith
 3rd place (tie): - Faith Bierman
 3rd place (tie): Stella Lewis

4th grade:
Silas Cool
 Johnathon Lamphear
 Chester Oberg

3rd grade:
 Gracie Neth 1st
 Grace Bierman 2nd
 Arena Fetty 3rd
 Bryn Schwarz 4th

2nd grade:
 Oral Spelling Bee:
 First: Stokely Lewis
 Second: Ella Cool

Written:
 First: Ella Cool
 Second: Stokely Lewis
 Third: Ethan Furne

1st grade:
 Oral:
 1st…Josiah Coleman
 2nd…Paxton Bierman
 3rd…Eli Hunt

Written:
 1st…Josiah Coleman
 2nd…Hayden Myers
 3rd…Jamison Lamphear

Kindergarten Oral Winners:

1st-Sofie, 2nd-Josie C., 3rd-Jade

Kindergarten Written Winners:

1st-Josie C., Tie for 2nd-Walter and Sofie




Champion:  Jadeyn Bubak

2nd Place tie:  Landyn Cole and Jasmine Nelson

Students who attended the Broken Bow Spelling Meet are in italics.  Logan Coleman and Brenden Rivers were the alternates in the event that any of the first 8 are unable to attend.
 


8th Grade:

Jasmine Nelson, Ashton Weinman, Savanah Weinman

7th Grade:

Landon Furne, Brenden Rivers

6th Grade:

Lydia Connell, Logan Coleman, Tatum Cool, Cole Gracey

Fifth Grade:

Jaelynn Hemphill, Anthony Olson, Jace Connell, Dylan Nelson

4th Grade:

Jadeyn Bubak, Landyn Cole, Sam Cool, Colby Streit

3rd Grade:

Colbi Smith, 2nd place tie:  Bailey Hemphill, Paige Hoelting, 3rd Place Tie:  Raylee Downing, Reagan Cool

2nd Grade:

Written: Silas Cool, Tyler McFadden

Oral:  Silas Cool, Chet Oberg

1st Grade:

Written:  Alex Hoyt, Payton Hemphill, Chali Vickers

Oral:  Alex Hoyt Cache Gracey, Brendan Streit

Kindergarten:

Written:  Ella Cool, Riata Remund

Oral:  Ella Cool, Jamie Tickle

 2012 Results
 2011 Results
 

Champion: Lydia Connell

2nd Place: Morgan Eggleston

Students who attended the Broken Bow Spelling Meet are in italics. Logan Coleman and Brenden Rivers were the alternates in the event that any of the first 8 are unable to attend.


8th Grade:

Tristan Johnson, Morgan Eggleston, Brandon Moninger, Olivia Furne

7th Grade: 

Jasmine Nelson, Ashton Weinman

6th Grade:

Avery Atkins, Madison, 3-way tie:  Blake Schwarz, Brenden Rivers, Cade Connell

5th Grade:

Lydia Connell, Tatum Cool, Leighton Bubak, Cole Gracey

4th Grade:

Jace Connell, Anthony Olson, Dylan Nelson, Laykin Wilkins

3rd Grade:

Sam Cool, Colby Streit, Landyn Cole, Jadeyn Bubak

2nd Grade Oral:

Regan Cool, RayLee Downing

2nd Grade Written:

Colbi Smith, Tie:  Paige Hoelting and RayLee Downing

1st Grade:

Silas Cool, Devin Peterson

Kindergarten Written:

Charli Vickers, Cache Gracey, Alex Hoyt, Grace Bierman

Kindergarten Oral Test:

Grace Bierman, Charli Vickers, Alex Hoyt, Cache Gracey

 

Champion: Morgan Eggleston

2nd Place: Lydia Connell

 Students who attended the Broken Bow Spelling Meet are in italics.


8th Grade:

Grace Magill

7th Grade:

Morgan Eggleston

6th Grade:

Jasmine Nelson

5th Grade:

Avery Atkins

4th Grade:

Lydia Connell

3rd Grade:

Anthony Olson, Jace Connell, Dylan Nelson

2nd Grade: 

Tie for first: Landyn Cole and Jadeyn Bubak, Sam Cool, Colby Streit

1st Grade:  

Colbi Smith, Shayla Tickle, Tie:  Stella Lewis, Reagan Cool

Kindergarten:

Silas Cool, Devin Peterson, Chester Oberg